П'яткова шпора - кісткове розростання, що має форму дзьоба, клина або шипа, яке розташовується в області бугра п'яткової кістки з боку підошви або в зоні прикріплення ахіллового сухожилля.
Коли у дорослої людини болить п'ята, перша думка у нього виникає про наявність п'яткової шпори. Однак, вона може з'явитися і у молодих людей. П'яткова шпора являє собою розростання на бічній частині п'яткової кістки, будучи наслідком подошвенного фасциїта. Вона зазвичай буває у формі горбів і приносить людині безліч незручностей. На щастя, це захворювання піддається повному лікуванню.

Біль у п'яті. Біль у стопі. Запалення плантарной фасції - п'яткова шпора.
П'яткова шпора - що це? Біль у п'яті зранку
Справжня причина болю в п'яті - це плантарний фасциїт, а не п'яткова шпора. Шпора є наслідком плантарного фасциита і не викликає болю. Причому, шпора може бути у абсолютно здорових людей.
Як виникає шпора п'яти, наявність якої також супроводжується болями?
Як виникає шпора п'яти, наявність якої також супроводжується болями?
П'яткова шпора виникає через мікророзривів в фасціях в області п'яти. Внаслідок цих розривів, фасція починає запалюватися, через що людина відчуває біль. Під час сну фасції коротшають через швидке зрощення мікророзривів, але при перших ранкових кроках відбувається повторний розрив, потім вони розтягуються і біль стихає. Причому, больовий синдром може виникнути і протягом дня.
Мікророзриви виникають через тиск маси тіла людини на стопу. Вони вважаються нормою, оскільки неминучі протягом життя і швидко регресують. Але, іноді відбувається так, що микротравматизация носить постійний характер, супроводжуючись запаленням і больовим синдромом. Оскільки організм людини завжди намагається компенсувати дефекти і збиток, те ж саме і відбувається відносно плантарного фасциїта, коли компенсаторно формується п'яткова шпора, представляючи собою остеофіт (кістковий наріст).

Кістковий наріст - п'яткова шпора. Зазначено червоною стрелочькой.
Причини і симптоми захворювання
Найчастіше до шпори на п'яті і плантарного фасцііта схильні жінки та люди середнього віку від 40 років, але в останні часи ця патологія зустрічається і у молодих людей.
Причинами шпори є:
Причинами шпори є:
- зайва вага;
- гіподинамія;
- сидяча робота;
- носіння взуття з високими підборами;
- професійні заняття бігом, танцями;
- звід стопи низький або високий;
- тривала ходьба по твердій поверхні без використання амортизуючої взуття;
- ревматоїдний артрит;
- прийом гормональних препаратів;
- атрофія п'яткової жирової подушки.
Клінічна картина захворювання виражається в болях в п'яті, що виникають вранці під час здійснення перших кроків. Також, часто болить кісточка і зведення стопи, біль може виникати при навантаженнях.
Діагностика стоп і перекосів таза в клініці вертебрології і нейроортопедії Вертебра
Як лікувати п'яткову шпору ?
Спочатку необхідно точно визначити причину розвитку захворювання, в ідеалі, усунути саме її. При наявності зайвої ваги, його слід знизити, необхідно дозувати заняття спортом і навчитися правильно носити важкі речі. Слід підібрати зручне взуття, а жінкам потрібно забути про високі підбори. В період лікування п'яткової шпори необхідно знизити навантаження на ноги, відмовитися від поїздок на велосипеді, бігу і довгої ходьби.
Потрібно використовувати спеціальні ортопедичні устілки з поглибленням в області п'яти і з м'якою прокладкою. Не завадить носіння подпяточнікі (якщо немає устілок).
Потрібно використовувати спеціальні ортопедичні устілки з поглибленням в області п'яти і з м'якою прокладкою. Не завадить носіння подпяточнікі (якщо немає устілок).
Перелік заходів для лікування п'яткової шпори і подошвенного фасциита:
- індивідуальні ортопедично устілки;
- ударно-хвильова терапія;
- лазер високої інтенсивності;
- прийняття теплих ванн з морською сіллю і содою;
- використання мазей з одночасним масажем;
- лікувальна гімнастика з елементами масажу стопи і гомілки;
- використання хондропротекторів, нестероїдних протизапальних засобів, мазей і пластирів з розсмоктуючу дію;
- медикаментозна блокада;
Ударно-хвильова терапія
Використовується для зменшення розростання. Іноді за допомогою цієї процедури можна домогтися розсмоктування п'яткової шпори. Імпульси ударних хвиль сприяють розпушуванню кальцію в шпорі п'яти, позбавлення зв'язок від накопичених солей кальцію.
Переваги
Перевагами даної процедури є регенерація, зменшення запалення і набряклості, знеболювання. Після курсу ударно-хвильової терапії біль повністю зникає і людина повертається до звичного способу життя.
Кількість процедур залежить від стадії захворювання. Чим менше запущено захворювання, тим менше сеансів необхідно. Зазвичай потрібно від 5 до 12 сеансів з періодичністю у 3-7 днів.
Кількість процедур залежить від стадії захворювання. Чим менше запущено захворювання, тим менше сеансів необхідно. Зазвичай потрібно від 5 до 12 сеансів з періодичністю у 3-7 днів.
Протипоказання
Протипоказаннями до такого виду лікування п'яткової шпори є онкологічні захворювання, вагітність, підвищений ризик формування тромбів і тромбофлебіт.

Ударно-хвильова терапія п'яткової шпори
Лазерна терапія HIL
Застосовується для поліпшення кровообігу, зменшення болю, зняття набряку і запального процесу. Вплив цього виду лікування спрямоване на м'які тканини, п'яткова шпора при цьому залишається недоторканою. Лазер високої інтенсивності регенерує м'які тканини, які пошкоджені самої шпорою (бурсит або міозит), а якщо його використовувати в комбінації з УВТ, то результати в рази поліпшуються, сам кістковий остеофіт не йде, тільки округляється.
Лазер високої інтенсивності в клініці вертебрології та нейроортопедії Vertebra
Ультразвук та фонофорез
Ці процедури на 30% дають позитивні результати в терапії п'яткової шпори і плантраного фасциїту. В результаті, знімається запалення, але і знижується вміст кальцію в здорових тканинах. Це є недоліком ультразвуку.

Ультрафонофорез з гідрокартизоном
Як запобігти хворобі?
Потрібно стежити за власною вагою, більше рухатися і робити це правильно, не допускати перевантаження стоп, лікувати плоскостопість, носити зручне взуття і своєчасно лікувати патології хребта та суглобів.


Індивідуальні ортопедичні устілки, виготовлені у Києві в клініці Вертебра
для лікування п'яткової шпори, плоскостопості та інших патологій стоп.
для лікування п'яткової шпори, плоскостопості та інших патологій стоп.
Останній відгук: 27.11.2020 / Пацієнт: Данилюк О. М.
Проходила ударно-хвильову терапію 6 разів. До цього сильно мучила п'яткова шпора. Після проходження курсу лікування на закінчення стала відчувати себе не те що добре, а відмінно. Покращення відчула після п'ятої процедури. Рекомендую Всім не затягувати з лікуванням, а звертатися до фахівців в дану клініку. Дякую велике лікарю Усама Карімовичу! З повагою, Данилюк О. М.