Біль у плечі є однією з найпоширеніших нейроортопедичних скарг, яка потім діагностується як плече-лопатковий періартрит. Через легковажне ставлення до патології з боку пацієнтів, це захворювання часто призводить до непрацездатності людей зрілого віку. Періодично наростаючий біль не сильно турбує, відкладається рішення відвідати лікаря, а захворювання тим часом розвивається. В результаті лікарі вже стикаються зі стадією захворювання, коли втрачається рухова можливість руки більш ніж на 30%.
Опис захворювання
Плечелопатковий періартрит характеризується запаленням тканин, що оточують плечовий суглоб. Приставка “пері-” вказує на те, що уражений не сам суглоб або якісь із утворюють його тканини. Хвороба призводить до запалення суглобової капсули, сухожиль і зв'язок з утворенням у них спайок, відкладення вапна. Також прогресують м'язова атрофія і втрачається чутливість. Найчастіше у правшого захворювання страждає права рука, а у шульг - ліва.
Стадії захворювання:
- Початкова. При цій стадії людина відчуває біль під час здійснення різких рухів руки, а також після фізичних навантажень на руку.
- Стадія заморожування. Якщо при попередній стадії був біль у плечі при рухах, то на цій стадії вона непокоїть людину вже у стані спокою. Причому больовий синдром поширюється від плеча на всю руку, іррадіює в шию та лопатку. За характером вона буває колючою та інтенсивною, що давить і розпирає. Кожен рух посилює гостроту больових відчуттів.
- Стадія розморожування. Під час цієї стадії настає обмеження рухливості руки через формування м'язово-тонічного синдрому.
Чим раніше хворий звернеться до лікаря, тим ймовірнішим є шанс не втратити працездатність ураженої хворобою руки.

Клинічна картина
Крім описаних симптомів, характерних для кожної стадії розвитку плечолопаткового періартриту, є ще додаткова симптоматика:
- підвищення температури тіла до субфебрильних меж;
- почервоніння шкіри над суглобом та набряклість (у разі гострої форми захворювання);
- важко підняти руку;
- хочеться тримати руку зігнутою, притиснувши її до грудей;
- біль у плечі ночами.
Причини
До цього часу остаточно не зрозумілі точні причини розвитку захворювання. Але вже відомі фактори ризику досить різноманітні:
- травматизація пряма чи непряма, а також хронічна;
- професійна діяльність чи види спорту, під час занять якими необхідно статично чи динамічно навантажувати суглоб плеча;
- особливості розвитку структур плечового суглоба;
- дегенеративно-дистрофічні, метаболічні, запальні, нейротрофічні процеси в організмі;
- інсульт;
- захворювання внутрішніх органів;
- захворювання легень;
- інфаркт міокарда.
Лікування
Тільки за умови своєчасного початку лікування є можливість відновити функціональність руки.
Головний упор у терапії плече-лопаткового періартриту ставиться такі методи, як лікувальна фізкультура, масаж та фізіотерапія.
Методи фізіотерапії дозволяють відновити повноту та амплітуду рухів, а також уповільнити розвиток захворювання.
Головний упор у терапії плече-лопаткового періартриту ставиться такі методи, як лікувальна фізкультура, масаж та фізіотерапія.
Методи фізіотерапії дозволяють відновити повноту та амплітуду рухів, а також уповільнити розвиток захворювання.
Серед фізіопроцедур застосовуються такі методи, як:
- TR терапія (знімає біль та м'язово-тонічний синдром);
- рефлексотерапія (знімає біль та набряклість, зміцнює імунітет);
- лазеротерапія (знеболює та знімає запалення);
- магнітотерапія високої інтенсивності (відновлює тканини, знімає набряклість).
Лікувальна фізкультура спрямована на зменшення болю, покращення рухливості суглоба руки, зміцнення м'язів, підвищення еластичності суглобової капсули. Вправи підбираються індивідуально та проводяться під чуйним керівництвом спеціаліста ЛФК.
Медикаментозний підхід спрямований на зняття болю та запалення. Найчастіше використовуються кортикостероїди та знеболювальні засоби.
Медикаментозний підхід спрямований на зняття болю та запалення. Найчастіше використовуються кортикостероїди та знеболювальні засоби.
Також застосовуються такі методи:
-
кінезіотерапія з використанням ізометричних методик;
-
ПІРМ;
-
лікувальний масаж;
-
ударно-хвильова терапія (УВТ);
-
кінезіотейпінг.
Профілактика
По можливості, слід не стикатися з факторами ризику, які здатні запустити початок розвитку патологічного процесу.
Що робити?
Якщо Ви відчули хоч найменший біль або скутість у плечі під час рухів, ми радимо зателефонувати та записатися на прийом до профільного лікаря нашої клініки.