Біль у м'язах називається міалгією, і він є частою причиною відвідування невролога. Перед лікарем стоїть складне завдання провести діагностику для того, щоб визначити причини симптому міалгії та виробити грамотну тактику лікування. При правильному підході належного професіоналізму лікаря больовий синдром успішно лікується.
Опис
Міалгія м'язів може бути симптомом як різних патологічних процесів, так і порушенням проникності мембрани клітин. М'язовий біль є частим симптомом цілого комплексу невралгічних та ревматичних, інфекційних та ендокринних хвороб.
Для діагностики міалгії використовуються інструментально-лабораторні методи визначення рівня креатинфосфокінази (КФК), ферменту, що міститься у м'язах, гладких м'язах, міокарді та головному мозку. Коли проникність клітинних мембран мускулатури порушується, відбувається вивільнення КФК в кровотік.
Тому міалгію умовно поділяють на два типи: асоційований з КФК і не асоційований. М'язовий біль може бути гострим та/або хронічним.
Причини
Найчастіша причина міалгії – неправильні фізичні навантаження. Надмірні навантаження призводять до мікротравматизації м'язових волокон, їх запалення. Недотримання режиму тренувань у спортсменів також може спровокувати біль у м'язах у зонах навантажень.
Друга причина – це висока температура тіла в період гострих інфекційних станів (ГРВІ, тонзиліт, грип). Вчені також пов'язали міалгію із вірусом Коксакі.
Міалгію спини зазвичай викликає остеохондроз та радикуліт. Дегенеративні зміни у шийному відділі хребта викликає міалгію шиї. Такі самі болі можуть бути спровоковані сколіозом. В цьому випадку відбувається незбалансований розподіл навантаження на м'язи через викривлення (перекосу, скрученості) хребетного стовпа. Одні м'язи беруть він занадто багато навантаження, інші настільки розслаблені, що з часом атрофуються. Тоді перевантажені м'язи починають хворіти. У них утворюються тригерні точки, і проста міалгія перетворюється на міофасціальний синдром.
Міжреберна міалгія зустрічається при кіфозі зі сколіозом.
Стрес також є частою причиною міалгії. При стресі активується симпатична нервова система. Тоді напружуються всі м'язи включаючи гладку мускулатуру, тіло входить у стан “бойової готовності” чи “ступору”. При тривалому напрузі, властивому при тривожних станах, м'язи настільки спазмуються, що починають сильно хворіти. Зазвичай болять саме м'язи шиї, оскільки рефлекторно під час стресу плечі піднімаються, м'язи напружуються і ця напруга йде вгору по інших м'язах, охоплюючи шию та череп. Тому така міалгія часто супроводжується головними болями напруги, коли від спазму болять м'язи голови.
Симптоми
М'язовий біль буває ниючим і тупим, інтенсивним з почуттям печіння, коротким і постійним. Тип болю залежить від причин та ступеня больового порога. Часто міалгія супроводжується натягом сухожилля, болями в суглобах, головними болями і навіть шумом або дзвоном у вухах. Хворіти може м'яз при натисканні, при русі або навіть у спокої
Лікування
Методи терапії міалгії безпосередньо залежать від причин, що її спровокували:
- При стресі проводиться розслаблююче та седативне лікування. Використовуються седативні лікарські засоби, теплі ароматичні ванни, розслаблюючий масаж та ізометрична гімнастика шиї. Важливо частіше бувати на свіжому повітрі та багато ходити.
- Якщо міалгія спровокована інфекціями, то лікують спочатку основне захворювання та намагаються вивести токсини з організму.
- Міалгія через проблеми з хребтом усувається під час лікування цих проблем. Допомагає лікувальний масаж для спини, шиї та комірної зони, ударно-хвильова терапія, TR терапія (текар) - апарат №1 у світі з лікування проблем з м'язами та зв'язками! ЛФК, кінезіотерапія та фонофорез дають хороші результати. Для зняття запалення м'язових волокон застосовуються нестероїдні протизапальні ліки.
Для правильного лікування вкрай важливо поставити точний і вірний діагноз, що у разі міалгії дуже важко зробити. Біль у м'язах - це завжди симптом, наслідок патологічних процесів, будь то стрес і депресія, серйозні аутоімунні захворювання та онкологія.