Гонартроз (артроз колінного суглоба) виникає у людей середнього віку, але частіше за нього страждають жінки з зайвою вагою. Молоді люди, особливо, спортсмени, теж схильні до раннього вторинного виникнення цього захворювання.
Спочатку з'являються болі і хрускіт у ділянці коліна під час руху, потім знижується його рухливість, але в останній стадії хвороби деформуються ноги у ділянці коліна. Гонартроз є поширеною причиною зниження якості життя, а за відсутності лікування – інвалідності хворого.
Спочатку з'являються болі і хрускіт у ділянці коліна під час руху, потім знижується його рухливість, але в останній стадії хвороби деформуються ноги у ділянці коліна. Гонартроз є поширеною причиною зниження якості життя, а за відсутності лікування – інвалідності хворого.

Опис
Гонартроз ще називають остеоартрозом, гіпертрофічним артритом, деформуючим артрозом, дегенеративним артритом та деформуючим артрозом.
Захворювання є дегенеративно-дистрофічним пошкодженням хрящової тканини суглоба, метафізарного та субхондрального шарів кістки. Патологічний процес поширюється на зв'язки та м'язи, синовіальну оболонку та капсулу. Формуються остеофіти, що обмежують нормальний рух суглоба.
Хвороба може бути первинною та вторинною із залученням одного або обох колін.
Артроз колінного суглоба розвивається у 3 стадії:
- Перша стадія ще призводить до розвитку остеофітів, характеризується незначними болями ниючого характеру в коліні при рухах. Хворий може відчувати деякі обмеження в рухах ранковим годинником відразу після пробудження при підйомі з ліжка.
- Друга стадія характеризується посиленням болю в колінах, появі гострого характеру болю та обмеження у русі. Захворювання стає помітним на рентгенографію у вигляді звуження суглобової щілини. На цій стадії починається формування кісткових розростань (остеофітів).
- Третя стадія характеризується хронічним гострим болем незалежно від руху. На цьому етапі захворювання відбувається повна руйнація хряща, суглобова щілина відсутня, відбувається тертя кісток один від одного, руйнування та деформація суглоба з остаточним утворенням остеофітів.
Важливо! Лікувати гонартроз бажано вже на перших стадіях його розвитку, тоді можна досягти повного лікування. Ігнорування проблеми на останній стадії завжди призводить до інвалідності.

Симптоми
Причини
Людину повинні насторожити такі симптоми:
- біль у колінному суглобі при згинанні ноги;
- сильний біль у коліні під час підняття тяжкості, а також при русі;
- хрускіт при згинанні коліна;
- обмеження у рухах складу;
- запалення коліна та його набряклість;
- біль під час ходьби;
- больові відчуття під час присідань та ходьби сходами;
- зникнення болю у спокої;
- на дотик окремі зони коліна більш теплі або гарячі;
- деформація форми коліна.
Первинний артроз колінних суглобів виникає у людей середнього та старшого віку, від 50 років. Його причиною є зношування хряща як природний процес старіння організму. Додаткові фактори розвитку захворювання:
- зайва вага;
- перелом стегнової кістки або шийки стегна;
- травми.
Первинний гонартроз зазвичай розвивається в обох колінних суглобах.
Вторинна форма гонартрозу, зазвичай, завжди одностороння. Вона може з'явитися у людей молодшого віку, в середньому 30-50 років. Причинами захворювання є такі фактори:
-
надмірні заняття спортом із навантаженням на суглоби;
-
тяжке фізичне навантаження;
-
травми, що супроводжуються ушкодженнями хрящової тканини та зв'язок суглобів, переломи суглобів;
-
хронічні запальні процеси в організмі, що змінюють гемостаз;
-
порушення метаболізму;
-
захворювання ендокринної системи;
-
малорухливий спосіб життя, у якому виникає недостатність харчування суглобів;
-
зайва вага;
-
генетичний фактор;
-
варикозне розширення вен нижніх кінцівок у поєднанні із зайвою вагою;
-
травма меніска коліна;
-
аутоімунні процеси;
-
захворювання, у яких порушується іннервація нижніх кінцівок (черепно-мозкова травма, травматизація хребетного стовпа);
-
патології сполучної тканини спадкового характеру
Увага! Вторинний гонартроз нерідко розвивається у спортсменів та любителів тривалих піших туристичних походів. Йому часто схильні бігуни та велосипедисти. Причинами цього є порушення у харчуванні та споживанні води в сукупності з фізичними навантаженнями на колінні суглоби. Лікування в клініці Vertebra

Лікування артрозу коліна може проводиться як у два етапи, так і комбіновано. Початковим завданням лікаря є зняття больового синдрому. Біль у коліні лікар лікує, як правило, медикаментозно, використовуючи протизапальні препарати та аналгетики. Вибір ліків залежить від індивідуальних особливостей організму пацієнта, а також супутніх захворювань в анамнезі.
Після зняття гострого болю завдання лікаря полягає у відновленні хворого на суглоб. Для цього використовується апаратна фізіотерапія. Також лікування може проходити одразу з використанням фізіотерапії, тому що біль у коліні також зменшується від фізіотерапевтичних процедур на інноваційному обладнанні суперіндуктивної системи та лазері високої інтенсивності.
TR-терапія
Цей метод є направленою контактну діатермію і поєднує в собі фізичні методики з унікальними навичками лікаря. Суть процедури полягає у передачі радіочастотної енергії тканини з використанням спеціального аплікатора. Різні режими застосовуються для терапії як поверхневих, і глибоких структур. Внаслідок цього усуваються набряки суглобів, активізується лімфатична циркуляція, досягається атермічний ефект. Суглоби отримують більше харчування завдяки збільшенню перфузії крові. Зменшуються спазми м'язів навколо суглобів, тканини насичуються киснем та поживними речовинами, прискорюється їх загоєння.
Внутрішньотканинна електростимуляція
Ця процедура усуває саме причину гонартрозу колінного суглоба, відновлює кровообіг, зупиняючи руйнування хрящової тканини. В результаті, у 95% пацієнтів більше не болить колінний суглоб. Збільшується амплітуда руху, згинання та розгинання. При лікуванні першої стадії захворювання амплітуда відновлюється повністю, а за другої стадії вона значно покращується.
Кінезіотерапія
Застосовується за допомогою медичних тренажерів. Даний метод є комплексом лікувальних вправ, які сприяє зняття м'язового спазму "втомлених" м'язів і відновлення роботи "сплячих". Поліпшуються метаболізм і рухливість суглобів, еластичність сухожилля, відновлюється мікроциркуляція та минає біль.
Під час лікування гонартрозу важливо розвантажити уражений суглоб та коригувати навантаження, виключивши тривалу ходьбу, підйом ваг, біг та стрибки, а також тривале перебування в одній позі.
Необхідно носити взуття з гарною амортизацією, а при значному обмеженні в рухах використовувати опору у вигляді тростини або милиці.
Застосування лікувальної фізкультури є важливим для лікування артрозу суглобів. Вона зміцнює м'язи гомілки та стегон, знижуючи біль у суглобі.
В якості фізіотерапії також використовують:
- супер індуктивна система;
- лазеротерапія високої інтенсивності;
- магнітотерапія;
- ультразвук (ультрафонофорез);
- лікарський електрофорез із знеболюючими засобами;
- фонофорез із гормональними препаратами;
- лікувальні ванни;
- УВТ (ударно-хвильова терапія);
- кріотерапія.
Хірургічне лікування застосовується на будь-яких стадіях захворювання, якщо комплексна терапія не викликає належного ефекту.
Профілактика
Як профілактика необхідна корекція способу життя бік покращення здоров'я. Важливими є регулярні та помірні фізичні навантаження. Необхідно стежити за власною вагою, не допускаючи її збільшення. Показано таких видів спорту, як плавання, катання на лижах, повільний біг та фітнес.