Головний біль — причина чи найчастішого звернення до лікаря та один із найчастіших неврологічних розладів, що входить до числа 20 найбільш інвалідизуючих захворювань у світі. Більшість випадків головного болю є доброякісними, інші потребують постійного спостереження і лікування, а деякі — несуть загрозу для життя пацієнта. Цікаво знати, що сам головний мозок ніколи не болить, тому що в його тканини немає больових рецепторів. Болять мозкові судини, оболонки, м'язи і фасції голови при їх здавленні, розтягуванні, спазмах, пошкодженнях, інтоксикаціях.
За класифікацією виділяють первинний головний біль (причина якого до кінця не з’ясована) до якого відносять:
- Мігрень
- Головний біль напруги
- Тригемінальні автономні цефалгії
- Інший первинний головний біль.


Мігрень характеризується нападами обов’язково пульсуючого, часто одностороннього головного болю з залученням ока, що посилюється внаслідок фізичної активності і супроводжується боязню світла та звуків, нудотою, блюванням і у багатьох пацієнтів порушенням шкірної чутливості. Мігрень без аури: епізоди тривають до 72 годин, головний біль двобічний, питиличний біль не характерний. Мігрень з аурою (класична мігрень): аура триває 5-20 хв. до початку головного болю, зазвичай візуальна ( іскри світла, чорні точки, або сліпі п’ятна, нюхові відчуття паленого листя і т.д).
В період між нападами відмічаєтся втомлюваність, важкість концентрації уваги. Хронічна мігрень відрізняється від епізодичної мігрені (із або без аури). Хронічна мігрень характеризується головним болем, що виникає принаймні 15 днів на місяць протягом більше 3 місяців, а мігренозний біль виникає протягом щонайменше 8 днів на місяць.
Головний біль напруги - переважає серед всіх первинних цефалгій. Вона з'являється в кінці робочого дня, має низьку або середню інтенсивність, дифузну локалізація, що стискає або стягує. Іноді пацієнти характеризують її, як каску або обруч одягнути на голову. Триває біль від 30 хвилин до 4 годин. Пропадає самостійно після відпочинку, сну або прийому звичайного знеболюючого засобу, не супроводжується нудотою, запамороченням або іншими тривожними ознаками.
До тригемінальних цефалгій належть кластерний головний біль - строго однобічний, вкрай сильний, який виникає серіями (кластерами), по декілька разів на день протягом кількох тижнів, а то і місяців. Напад триває від 15 хвилин до години та характеризується ще такими симптомами: спочатку закладає вухо, потім починається гострий біль позаду ока. Спостерігається почервоніння одного ока і поява сліз, однобічне закладання носа, приплив крові до обличчя і рясне потовиділення. Зазвичай такий біль вражає тільки один бік обличчя, але може переходити і на другий при наступних нападах.
Діагностика. Передусім слід виключити вторинний (симптоматичний) біль голови, який може вказувати на загрозливий для життя стан; слід звернути особливу увагу на тривожні симптоми, що вказують на серйозну причину, яка вимагає негайного виконання відповідних діагностичних досліджень. Після виключення найчастіших, найсерйозніших причин таких як субарахноїдальний крововилив, крововилив у пухлину чи з артеріовенозної мальформації, пухлина головного мозку, менінгіт, енцефаліт, нейробореліоз, системні інфекції, захворювання сполучної тканини, зокрема системний васкуліт симптоматичного болю голови слід повторно оцінити стан хворого, звертаючи увагу на нетиповий характер болю голови або супутні порушення.
Додаткові дослідження: нейровізуалізація (КТ, МРТ, у разі необхідності КТ-ангіографія, МР-ангіографія), люмбальна пункція, ультразвукове доплерівське дослідження шийних та хребтових судин, дослідження крові в залежності від підозри на вторинний біль голови та його причини.
Якщо голова болить протягом тривалого періоду часу, якщо характер головного болю раптово змінився, а його інтенсивність зросла, то візит до лікаря відкладати не варто. Діагностика захворювання на ранній стадії допоможе якнайшвидшому одужанню.