Серед усіх захворювань хребта остеохондроз попереку є найпоширенішим. Це початок дегенеративних процесів, що у міжхребцевих дисках, спровокованих сукупністю чинників ризику. Ця "хвороба цивілізації" обмежує в рухах людей різного віку, з кожним роком молодих людей з хворою спиною стає дедалі більше. У не запущених стадіях дегенеративні процеси можна зупинити, або уповільнити. Якщо знати ворога в обличчя, то його можна перемогти.

Що таке остеохондроз хребта та його класифікація у МКХ-10
Остеохондроз попереку - це незворотня дегенерація міжхребцевих дисків, яка тягне за собою патологічні процеси всієї скелетно-м'язової системи. Цим людина “розплачується” можливість прямоходіння, так званий побічний ефект еволюції виду.
Остеохондроз поперекового відділу МКХ-10 (міжнародна класифікація хвороб) займає категорії дорсопатій (патології сполучної, м'язової та скелетної систем) (M51-M54.9).
З іншого боку, прийнято вважати, що термін "остеохондроз хребта" використовується як небажання і ліньки проводити більш глибоке і повноцінне обстеження для знаходження причин симптоматики. Щось подібне відбувається і з поняттям "вегето-судинна дистонія", яка не є справжнім діагнозом.
Причини остеохондрозу попереку
Природне зношування організму призводить до остеохондрозу поперекового відділу хребта, який за своєю природою не призначений витримувати навантаження прямоходячої людини. На нього припадає максимальна вага. Але проблема в тому, що в одних людей дегенеративні зміни починаються в літньому віці або глибокій старості, а в інших це відбувається зі шкільних років.

Тому є інші, крім природи, фактори, що прискорюють процес зношування хребта поперекового відділу:
- уповільнення регенерації міжхребцевих дисків від наслідків травм через формування судинного русла у яких, коли людина сягає середнього віку;
- нестача поживних речовин у раціоні, необхідних для здоров'я хрящової тканини, через що вона починає стоншуватися і втрачати свою еластичність;
- метаболічні синдроми, порушення гормонального фону та, як наслідок, порушення нормального обміну речовин;
- нестача фізичної активності;
- анатомічно неправильні рухи та неприродні пози;
- похибки постави та плоскостопість;
- порушення з боку м'язової та кісткової систем;
- мікро та макротравми (переломи, падіння, різкі неправильні рухи, надмірні фізичні навантаження, силові навантаження);
- зайва вага;
- зневоднення;
- стрес, шкідливі звички, інтоксикації, інфекції.
Клінічна картина
Симптоматика остеохондрозу поперекового відділу хребта проявляється залежно від стадії захворювання. Клінічна картина виглядає наростаючою.

Спочатку виникає "втома спини" після звичних навантажень, що вперше виникла. При тривалому положенні стоячи виникає бажання зігнутися або сісти, відчувається напруга м'язів у ділянці попереку. З'являються болі постійного ниючого характеру або гострі болі під час прийняття певних поз. Відчуття чогось стороннього в області попереку, боку внизу спини і навіть внизу живота може говорити про остеохондроз попереку, що далеко зайшов, з утворенням протрузій або гриж.
Скутість в області попереку вранці, оніміння або поколювання в ногах - ознаки остеохондрозу попереково-крижового відділу.

Методи діагностики
Золотим стандартом у діагностиці вважається МРТ поперекового відділу хребта, УЗДГ, нейроортопедичний огляд із пробами. Тільки у сукупності цих методик можна поставити точний діагноз, визначити правильну схему терапевтичних заходів та здійснити найбільш можливий прогноз подальшого розвитку захворювання.

Зняття запального процесу та набряку.
Способи лікування
Залежно від стадії та особливостей захворювання призначається лікування. У більшості випадків, навіть за наявності гриж, до успіху призводить комплексний підхід у терапії і лише в 10% випадках хворий дійсно потребує хірургічного втручання.
Остеохондроз може характеризуватися:
Остеохондроз може характеризуватися:
- змінами міжхребцевих дисків із збереженням стабільності диска та збереженням колишніх можливостей рухового апарату;
- зміни з утворенням протрузій;
- зміщенням дисків;
- утворення пролапсу хребетного каналу;
- утворенням рубців та, як наслідок, фіброзного анкілозу;
- грижами Шморля;
- пролапс дисків;
- утворенням деформуючого спондильозу;
- формуванням остеофітів;
- змінами у суглобах хребта з розвитком спондилоартрозу;
- дегенерацією міжостистих та жовтих зв'язок.
Лікування остеохондрозу в поперековому відділі розробляється зазвичай неврологом та ортопедом. Воно спрямоване на те, щоб зупинити дегенеративний процес або хоча б його сповільнити. На жаль, повернути час не вдасться і повністю відновити хребет, але поліпшити якість життя без болю і скутості без сумнівів можна.

Комплексне лікування в клініці вертебрології та нейроортопедії Vertebra
Консервативне лікування передбачає прийом протизапальних та знеболювальних засобів, вітамінних комплексів, міорелаксантів та седативних ліків. Також використовуються такі методи, як:
- лікувальна фізкультура;
- мануальна терапія;
- голковколювання;
- ізометрична гімнастика;
- спрямована контактна діатермія;
- апаратна стимуляція (вібро, електро, магнітна);
кінезіотерапія; - витяг хребта;
- лікування лазером та ультразвуком;
- спеціальне харчування;
- психологічна допомога (когнітивно-поведінкова терапія, седативне лікування).
При цьому до медикаментозного лікування при правильному підході звертаються в останню чергу. Масаж, акупунктура і спрямована контактна діатермія сприяють поліпшенню кровообігу. Психологічна допомога та фізкультура дозволяють хворому позбутися страху перед хворобою і знову повірити в себе та у здатність вільно рухатися. Спеціальна дієта сприяє максимально кращому харчуванню хрящової та кісткової тканини, їхньому найкращому засвоєнню.
Профілактика
Як профілактика остеохондрозу потрібно небагато - вести здоровий спосіб життя, навчитися правильно рухатися, повноцінно харчуватися та стежити за своєю вагою.
Що робити?
Якщо Вас турбує різкий біль у попереку або постійний дискомфорт у ділянці поперекового відділу хребта, тоді не відкладайте свій візит до нашого профільного лікаря вертебролога. Здоров'я Вашого хребта у Ваших руках.
Чекаємо Вас! Записуйтесь на консультацію нашого профільного лікаря вже сьогодні!
Чекаємо Вас! Записуйтесь на консультацію нашого профільного лікаря вже сьогодні!
Відео-огляд клініки вертебрології та нейроортопедії Вертебра
Останній відгук: 03.12.2020 / Пацієнт: Марина Ковальова
Я звернулася до клініки кілька місяців тому із сильним болем у попереку, протрузіями та грижами, спричиненими тривалою сидячою роботою та недостатньою фізичною активністю. На прийом потрапила до Тетяни Анатоліївни Бикової, якій хочу висловити благодарність за професіоналізм, чуйність та бажання допомогти. Лікарка уважно вислухала всі скарги, проаналізувала знімки, відповідала на всі питання та назначила оптимальну програму лікування, що включала сеанс масажів, лазерної терапії та кінезіотерапії. Вже через кілька сеансів масажу від Алі та Владислава я відчула значні покращення, а після 5-6 сеансів лазерної терапії біль перестав давати про себе знати. Наступним кроком програми стала кінезіотерапія. Влада дозволили не тільки «прокачати» м'язи спини та покращити фізичну підготовку, але і покращити стан хребта в цілому. Я фізично відчула, що вирівнююся, змінюється постава, звички у посадці за кермом, за робочим місцем. Це надзвичайно цінно, і я дуже благодарна Владиславу за професійний підхід, уважність, уміння відчути і підібрати оптимальний комплекс управ та навантаження. Ну і не можу не подякувати дівчатам із рецепції. Вони справжні феї, готові зробити неможливе та підлаштувати програму лікування під самий божевільний робочий графік. Зараз відчуваю значно краще, дотримуватимуся рекомендацій і підтримуватиму здоров'я хребта. У разі чого – знаю, куди звертатися. Клініку дуже рекомендую!