Артроз суглобів: причини, патогенез, симптоми, діагностика, лікування
Артроз – захворювання хронічного характеру, у якому уражаються суглоби з поступовим руйнуванням хряща. Згодом патологічні зміни наростають та залучають капсулу, синовіальну оболонку, прилеглі зв'язки. Артроз діагностується у 5% населення переважно в осіб середнього та похилого віку.
Причини захворювання та фактори ризику
Первинний артроз виникає без видимих причин та попередніх захворювань. Фахівцям частіше доводиться стикатися з вторинним артрозом, який виникає на тлі таких патологій:
- механічні травми;
- дисплазії, наприклад, уроджений вивих стегна;
- неспецифічні та специфічні запальні реакції;
- метаболічні порушення;
- захворювання крові;
- слабкість сполучнотканинних структур;
- аутоімунні захворювання.
фактори, що призводять до виникнення артрозу:
-
літній вік:
-
зайва вага;
-
неправильна організація праці, тренувань, у яких зростає ризик настання травм;
-
спадковість;
-
попередні високотравматичні оперативні втручання.
Патогенез та класифікація
При артрозі відбувається порушення нормального утворення клітин хрящової тканини. В результаті вона стає шорсткою, що ускладнює нормальне ковзання суглобових поверхонь при пересуванні. Згодом з'являються осередки звапніння, у центральній зоні утворюються кісти. Через постійні травми капсула і синовіальна оболонка стають товщі. Значне руйнування хряща призводить до утворення анкілозів.
Фахівці розрізняють три стадії захворювання.
- Виражені зміни немає. Хрящ погано забезпечується поживними речовинами. Знижується його стійкість до навантажень.
- Відзначаються зміни у структурі хряща, з'являються кісткові розростання. Людина відчуває біль, тяжкість.
- При останній стадії хрящ сильно витончений і деформований. Зазначається патологічна рухливість суглоба, що поєднується з обмеженням природного обсягу рухів.
Симптоми артрозу
Розвиток захворювання відбувається поступово. Перша ознака, який завжди сприймається як сигнал про початок хвороби, – це хрускіт, який згодом стає постійним. Дещо пізніше приєднується тяжкість, малорухливість, дискомфорт, а потім біль. Відчуття болю невдовзі минають після початку рухової активності. Однак при значному фізичному навантаженні вона проявляється знову. Вночі, а також у період негоди больові відчуття стають виразнішими. Через біль м'язи, що оточують суглоб, спазмуються, що супроводжується обмеженням рухливості. Згодом може розвинутися кульгавість і різке обмеження згинання та розгинання суглоба.
Візуально не наголошується на помітних відхиленнях від норми. Суглоб може бути трохи збільшений у розмірах. При пальпації відзначається невелика болючість. Ускладнений артроз супроводжується помітним спотворенням суглоба та приєднанням контрактури. Подібні зміни призводять до інвалідизації та неможливості переміщатися без допоміжних засобів, наприклад милиці.
Діагностика та лікування
Крім скарг пацієнта, а також огляду, пальпації, лікар вдається до додаткових методів дослідження. За допомогою рентгенографії вдається встановити рівень ураження тканин, виявити наявність ускладнень, визначитися з тактикою подальшого лікування. Якщо рентгенівського знімка замало точної оцінки стану суглоба, проводиться КТ і МРТ суглоба.
Лікування артрозу проводиться за участю різних сучасних методів. Комплексна терапія забезпечує стійкий терапевтичний ефект.
З цією метою використовуються:
З цією метою використовуються:
- медикаментозне лікування;
- фізіотерапія – профільна клініка з лікування суглобів проводить лікування артрозу будь-якого ступеня за допомогою інноваційного
- обладнання SIS, HIL, УВТ.
- у запущених випадках показано хірургічне втручання із наступною заміною суглоба штучним імплантатом.
Не варто економити час і гроші на своєму здоров'ї, а краще звернутися до нашої профільної клініки, щоб відчути різницю в діагностиці, лікуванні, відношенні та отриманому результаті. Чекаємо Вас!